Sera Tarım Sanayi - Ofis: +90 242 259 59 66 Ziraat Mühendisi: +90 532 402 98 84

MAKALE

                   Etkin mikroorganizmaların gücü

Doğadan izole edilerek çoğaltılmış, aynı zamanda hali hazırda tarımda kullanılan faydalı mikroorganizmalarıda içeren, çeşitli organik maddelerle fermantosyana tutularak üretilen, bu fermantasyon sonucunda doğal olarak meydana gelen parçalanmış ürünler olarak; organik asitler, doğal enzimler, organik antibiyotikler içeren bitkilerde var olan auxin ve cytokinin hormonlarının her ikisinide aynı anda aktive eden organik mikrobiyal sıvı gübredir.

Neden organik mikrobiyal gübre?

       Ülkemiz tarımında çok uzun yıllardır aşırı kimyasal gübreler ve pestisit kullanımı  sonucu topraklarımız çoraklaşmış, canlılığını yitirmiş, doğal yapısını kaybetmiş ve ekonomik olarak yeterince  verim alınıp kazanç sağlanamaz hale gelinmiştir.

Yoğun olarak kontrolsüz ve bilinçsizce kullanılan bu kimyasal  gübre ve pestisitler toprağın canlı yapısını bozmuş, faydalı mikroorganizmaları yok etmiş toprak işlevini yitirmiş ve zararlı (patojen) mikroorganizmaların istilasına uğramıştır.

 Bunun sonucu olarak verimli bir üretim için sürekli pestisit ve kimyasal gübre kullanma zorunluluğu doğmuş, buda üretilen ürünleri pestisit içeren,  besin değeri olmayan sağlıksız ürünler haline getirmiştir. Bu kısır döngü mutlaka kırılmalı bozulmalıdır.

   Doğanın dengesinin ciddi bir şekilde bozulması da işin cabasıdır. Maalesef kendi ellerimizle kendi toprağımızı ve doğamızı öldürmekteyiz ve işin en acı tarafıda şudur ki bunu ciddi paralar ödeyerek yapmaktayız.

Sera Tarım olarak topraklarımızı yeniden kazanmak, canlandırmak sağlıklı üretim yapılabilir ve verim alınabilir hale getirmek için bu organik sıvı gübreyi  üretme kararı aldık.  Bu sayede gereksiz kimyasal gübre ve pestisit kıllanımının önüne geçilecek, bu güne kadar topraklarımızda birikmiş olan kimyasal gübre ve pestisitler parçalanarak toprak yeniden doğal dengesine kavuşturulmuş olacaktır.

Bu değişim gerçerleştiği takdirde Türk tarımın önü açılacak. Ülkemiz üreticileri kalkınacak. Ülkemiz yaş sebze ve meyve ihracatında hak ettiği yere gelecek ve ülkemiz ekonomisine çok ciddi katkılar sağlanacaktır.

 

ANA İLKELERİMİZ:

1.Doğayı ve çevreyi korumak

2.Sağlıklı insanlar ve gelecekte sağlıklı nesiller için güvenli, besin değeri olan gıdalar üretmek.

 1. Tarımsal girdi maliyetlerini azaltıp aynı zamanda verim ve kaliteyi artırarak hem ülkemize fayda verip Türk tarımının önünü açmak.
 2. Aynı zamanda hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyabilmek.
 3. Sürdürülebilirlik ve her zaman her yerde kolay kullanım avantajı sağlamak.

 

    Genel Kullanım Faydaları ve Avantajları

 1.  Toprağın mikrobiyal aktivitesini artırır.
 2. Toprağın yapısını düzenler. Su tutma kapasitesini artırır.
 3. Topraktaki besinleri bitkilerin alabileceği forma dönüştürür.
 4. İçindeki antioksidan maddeler sayesinde bitkilerin daha sağlıklı olması ve ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlar.
 5. Topraktaki patonjeleri ve hastalıklara neden olan zararlıları bastırır.
 6. Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirir.
 7. Bitkilerin güneş ışınlarından yararlanma oranını (fotosentez kapasitesini) arttırır.
 8. Topraktaki faydalı mikroorganizma popülasyonu artırıldığında normalde ne faydalı ne zararlı aktivite gösteren (nötr) ama en geniş popülasyona sahip  mikroorganizmaları da faydalı mikroorganizmalar gibi hareket etmeye teşvik ederek toprakta çok yüksek oranda faydalı mikroorganizma popülasyonu elde edilmiş olur.
 9. Topraktaki kimyasal gübre ve pestisit kalıntılarını parçalar ve zararsız hale getirir.
 10. Topraktaki sulama suyuyla gelen ağır metalleri kademeli olarak parçalar ve zararsız hale getirir.
 11. Bitki bünyesindeki ve meyveye geçmiş olan pestisit kalıntılarını parçalar ve sağlıklı ürünler hale getirir.
 12. Symbiosis (Birlikte bulunma, karşılıklı faydalanma) ortamı oluşturur.Yani; Bitkiler kök ve saçaklarından toprak altından karbonhidratlar, aminoasitler ve aktif emzimler salgılarlar. Faydalı migroorganizmalarda bu ortamı yaşamsal faaliyet alanı olarak kullanıp hızla çoğalırlar ve bu esnada amino asitler, nükleik asitler, çeşitli vitamin ve hormonlar salgılarlar. Bu salgınlarda bitki için son derece önemli besin kaynağı oluşturur.
 13. Hızlı ve sağlıklı bitki büyümesini teşvik ederek mahsulde erkencilik sağlar. (mahsul)
 14. Sağlıklı bir bitki yapısı ortaya çıkmasından ötürü bitki her türlü olumsuz hava şartlarına hastalıklara ve zararlılara karşı son derece yüksek direnç gösterebilmektedir. Buda doğal olarak fazla ve gereksiz kimyasal gübre ve pastisit kullanımının önüne geçmektedir.
 15. Bitkileri kuraklık ve aşırı soğuk (don) olaylarına karşı korur.

 Genel Kullanım Alanları

Ülkemizde ekonomik olarak kültürü yapılan bütün ürünlerde ve üretim alanlarında rahatlıkla ve kolayca kullanılabilmektedir. Aynı zamanda park ve bahçelerde, iç ve dış mekan süs bitkilerinde yeşil alanlarda, peyzajda kısaca akla gelebilecek topraklı topraksız yetiştiricilik yapılan her alanda kullanılabilmektedir.

1.Hububat yetiştiriciliği (Arpa, buğday, mercimek vs.)

2.Mısır

3.Pamuk

4.Kavun –Karpuz

5.Muz

6.Çilek

7.Kesme Çiçek

8. Örtü altı sebze yetiştiriçiliği’nin tamamında(Domates ,Biber,Patlıcan,Salatalık ,Kabak vs.)

9.Açık alan sebze yetiştiriciliğinin tamamın’da ( Karnıbahar, Lahana, Brokoli, Domates, Biber)

10.Açık alan meyve yetiştiriciliğinin tamamı (Elma, Armut,Kaysı, Kiraz, Üzüm , Fındık, Şeftali, Nektari, Erik, Badem, Antep fıstığı, Zeytin, Nar, Vişne)

11.Çay

12.Bag–Üzüm

13.Narenciye

14.Şeker Pancarı

15.Ay Çekirdeği

16.Golf sahaları

17.Yeşil alan park ve bahçeleri

18.İç ve dış mekan süs bitkileri

19.Tüm peyzaj alanları

20.Çeltik

21.Yem bitkileri(Fiğ-Burçak-Yonca)

22.Taze tüketilen yeşillikler ( Roka, Tere, Maydanoz, Marul,vs.)

23.Itırlı Bitkiler(Nane, Anason, Fesleğen, Kekik vs)

24.Soğan Yetiştiriciliği

25.Patates Yetiştiriçiliği

26.Yer Fıstığı Yetiştiriciliği

27.Topraksız tarım.

28.Mantar Yetiştiriçiliği

29.İncir Yetiştiriciliği

30.Meyve Fidanlıkları

31.Sebze Fidelikleri

 32.Futbol sahaları

 

 

 

 

 

 

Call Now ButtonŞİMDİ ARA / CALL NOW
ArabicBulgarianChinese (Simplified)EnglishGermanHindiPersianRussianThaiTurkish